اخبار وبسایت

 

 

1-الف :دریافت گواهینامه و نشان مرغوبیت ( مهر اصالت)

برای ساخت تار از سوی سازمان جهانی یونسکو

توسط استاد ناصر آل یاسین

 


برای مشاهده تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک نمائید

       

1-ب : دريافت نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي سال 1394

 :

2-تار منقوش به مهر یحیی و متعلق به خود استاد یحیی
(تار منقوش به عکس جوانی استاد یحیی معروف به یادگار انقلاب مشروطه و فدایی راه وطن )
با قدمت 110 سال

 


برای مشاهده تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک نمائید

 

میتوان گفت یکی از سازهای بسیار خاص و منحصربفرد استاد یحیی تاری است که استاد یحیی به جای مهرهای سه گانه ی رایج اش در آن عکسی از دوران جوانی خود (تقریباً سی سالگی) را قرار داده است. به شهادت عکس مندرج در زیر سیم گیر این تار و همچنین طبق تاریخ و اسناد و روایت های شفاهی ً استاد یحیی در دوران انقلاب مشروطه مدتی نیز به مبارزه مشغول بوده است.
در زیر سیم گیر این ساز استثنایی و منحصربفرد عکسی از استاد یحیی با تفنگ و قطار فشنگ وجود دارد که ظاهراً با دست خط خودش عبارت «یادگار انقلاب ایران فدایی وطن یحیی مسیحی سنه 1327 ق» را بر روی عکس نوشته است.
در مورد این تار خاص و در مورد این عکس داستانها و افسانه های زیادی بر سر زبان ها است. این تار در بین دوستداران استاد یحیی به نام «تار یادگار انقلاب مشروطه » و نیز «تار فدایی راه وطن» معروف است. صرف نظر از همه ی این داستانها و افسانه ها آنچه ظاهراً به عنوان واقعیت تاریخی و هنری قابل توجه است این است که این تار تنها تار بجا مانده است از استاد یحیی است که توسط شخص استاد به عنوان یادگاری منحصربفرد استاد جهت نشان دادن ارزش تاریخی و فرهنگی انقلاب مشروطیت توسط استاد یحیی برای نسل های بعدی به یادگار گذاشته شده است.
این تار یحیی برای اولین بار بعد از تقریباً 108 سال از تاریخ ذکر شده در روی عکس برای اولین بار هم این تار منحصربفرد و همچنین تنها عکس بجا مانده از استاد یحیی ارمنی در کسوت مبارز ملی در این جا رونمایی می شود.
این تار یحیی هم اکنون متعلق به هنرمند گرامی جناب آقای ناصر آل یاسین (نوازنده و استاد تارساز و دارنده ی مهر اصالت سازمان جهانی یونسکو برای ساخت ساز ایرانی) می باشد.
لازم به ذکر است اصالت این تار منحصربفرد استاد یحیی و سندید عکس زیر سیم گیر آن در تاریخ 09/10/1392 توسط چهار تن از اساتید بزرگ هنر سازشناسی و تارسازی کشور جناب آقایان استاد یوسف پوریا (سازنده تار و کارشناس موزه موسیقی ایران)، استاد فرمان مرادی، استاد بیاض امیر عطایی و استاد محمود فرهمند تأیید شده است؛ و نامه ای به دست خط جناب استاد یوسف پوریا خطاب به جناب آقای ناصر آل یاسین موجود می باشد که در آن اصالت این تار و متعلق بودن تار مذکور و عکس به استاد یحیی ارمنی مورد تأیید قرار گرفته است و از آن به عنوان «گنجینه ی و یکی از شاهکارهای یحیی» یاد شده است.
نوشته ی محسن. چ

ضمنا به استناد به مقاله استاد رامین جزایری ( رئیس کانون هیئت مدیره سازندگان ساز خانه موسیقی ) در مورد استاد یحیی و تحول ساختمان تار منتشر شده در فصلنامه ماهور شماره 31 :

" در نوشته زیر سیم گیر یکی از تارهایش عکسی از خودش با تفنگ و قطار فشنگ و جمله " مجاهد راه وطن , یحیی مسیحی " قید شده است "

منبع مقاله از سایت " کلوب دارندگان تار یحیی "

اخبار روزنامه ها وپایگاههای اطلاع رسانی در مورد تار یادگار انقلاب مشروطه یا فدایی وطن :

فارس نیوز   - نویسنده این رمان سه جلدی " کیوان امجدیان " می نویسد : "جلد اول این رمان پیرامون شخصیت یحیی تار ساز است که از شخصیت عجیبی برخودار بوده و در دوره مشروطه حس میهن دوستی‌اش موجب می‌شود که انزوای هنری را کنار بگذارد و وارد مبارزه مشروطهخواهان شود"

یادآور می شود که عکس موجود در زیر سیم گیر تار یحیی اشاره شده در سایت که در آن استاد یحیی با لباس نظامی و تفنگ علاقمندی خود را به  مشروطه ابراز می کند.

دنیای اقتصاد - رهام وزیری در این روزنامه در قسمتی از مقاله می نویسد : "

به شهادت یکی از سازهایش یحیی مدتی نیز به مبارزه مشغول بوده است. در زیر سیم‌گیر یکی از تارهایش عکسی از او با تفنگ و قطار فشنگ یافت شده است."


برای مشاهده اطلاعات بیشتر و مشاهده عکس های بیشتر اینجا را کلیک نمائید

3-رونمایی از تار انقلاب مشروطه یا شاهکار و گنجینه استاد یحیی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز-تیر ماه 95

 

4-ساخت تار نظیر تار معروف به یادگار انقلاب مشروطه یا فدایی راه وطن و شاهکار یحیی توسط ناصر آل یاسین :

پس از 20 سال تحقیق و مطالعه و نمونه سازی و سعی وخطا و تحقیقات فنی و ابعاد گیری های دیجیتال و با کمک نرم افزار های کامپیوتری بالاخره سازی نظیر

 تار معروف به یادگار انقلاب مشروطه یا فدایی راه وطن و شاهکار یحیی توسط ناصر آل یاسین ساخته شد که با مقایسه عکس ها و کلیپ های هر

دوتار و با دقت در صدای هردوتار میتوان به مشاهبت صدا و فیزیک هردوتار پی برد قیمت تارجدید در مقایسه با قیمت تار معروف به یادگار انقلاب

 مشروطه یا فدایی راه وطن و شاهکار یحیی بسیار پایین بوده ( یک چهلم ) و این امر بخاطر سهولت در خرید این تار ارزشمند برای عاشقان استاد یحیی و با هدف

اشاعه شاهکار الگوی استاد یحیی انجام گرفته است

 ویدئو معرفی این تار همراه با نواختن برای مشاهده اینجا را کلیک نمائید

 

5-الف : اخبار روزنامه ها وپایگاههای اطلاع رسانی در مورد تار ارسباران ناصر آل یاسین:

روزنامه همشهری - خبرگذاری جمهوری اسلامی - تبریز بیدار - آذربایجان

توضیح روزنامه همشهری مورخ : 93/7/29 در مورد تار ارسباران ناصر آل یاسین

5-ب :دريافت لوح سپاس از شهردار محترم تبريز به جهت دريافت مدرک يونسکو براي تار آذري ارسباران:

بزودی ویدیوی معرفی تار ارسباران در وب سایت قرار داده خواهد شد

5 - ج : جدیدترین تار ارسباران ساخت ناصر آل یاسین جهت رونمایی در کنسرواتوار کشور آذربایجان و معرفی به سازمان یونسکو

   
     

 

5-د : رونمایی از تار آذری ارسباران در باکو 2015/12/28


لینک دانلود
 

لینک دانلود
     

 

5 : مقایسه تصویری تار آذری با تار ارسباران آل یاسین

تارجدید اذربایجانی بنام ارسباران از زاویه دیگر ..10تغییر اساسی در ساختمان ساز باعث شد که بهترین وعالیترین صدا را داشته باشد

برای مشاهده تصویر در سایز اصلی روی آن کلیک نمائید

5 - و : محفل خصوصی با خوانندگی تیمور مصطفی اف و با اجرای ناصر آل یاسین با تار آذری با برند ارسباران


5-ز : رونمایی از تار آذری با برند ارسباران ناصر آل یاسین در3 تیرماه 1394 :

درگردهمایی انجمن موسیقی آذربایجان شرقی در جلسه ای با حضور اساتید و هنرمندان

تار آذری با برند ارسباران مورد نقد و بررسی قرار گرفت